Lowara-Xylem submersible waste water pump single-phase 1,5 kW 1,1 hp Domo15vx / b series
HomeStore
The Story
kW 1.1 HP 1.5 - Flow rate from 15 - 110 lt / min head from 8.6 - 3.7 mt - Delivery 2 "
LOWARA DOMO SERIES SINGLE-PHASE SUBMERSIBLE ELECTRIC PUMP FOR WASTEWATER
GREAT MODULARITY OF INSTALLATION AND USE
APPLICATIONS
GUARANTEED SAVINGS AND HIGH COMFORT
The submersible electric pump for waste water is equipped with a pre-assembled float, condenser integrated in the pump and thermal motor protector to cut off the power supply to the pump in case of overheating. The engine is cooled by the pumped liquid. The DOMO15VX / b version features the Rp 2 ”threaded delivery port, 50 mm passage of suspended solids and the vortex impeller in stainless steel. The immersion depth reaches a maximum of 5 m, the temperature of the pumped liquid can reach 35 ° C with the pump totally immersed.
DIMENSIONS
Height mm. 468 - Width 198 mm - Weight Kg. 15.3
WARRANTY
The warranty is the Official Lowara Xylem Water Solution and has a duration of 24 months.
Description
APPLICATIONS
DIMENSIONS