Lowara Xylem Genyo 16a/r15-30 pressure switch with cable
HomeStore
The Story
GENYO 16A/R15-30 SERIES PRESSURE REGULATOR WITH LOWARA CABLE
GREAT INSTALLATION AND USE MODULARITY
APPLICATIONS
TECHNICAL FEATURES
Supply voltage: single-phase 220-240V
Frequency: 50/60Hz
Maximum current: 16A inductive
Operating temperature 0 – 60°C
Maximum working pressure: 10 bar
Maximum flow rate: 10m3/h
Degree of protection: IP65
Adjustable starting pressure (through the appropriate screw): R15-30 from 1.5 ÷ 3.0 bar
Operating temperature: 0÷60°C
Maximum pressure: 10 bars
Maximum flow rate: 10 m3 /h (see pressure drop diagram)
Automatic restart
Input – output connections: R1” Pressure gauge (0÷10 bar)
WARRANTY
The guarantee is the Official Lowara Xylem Water Solution one and has a duration of 24 months.
Description
APPLICATIONS
TECHNICAL FEATURES
Frequency: 50/60Hz
Maximum current: 16A inductive
Operating temperature 0 – 60°C
Maximum flow rate: 10m3/h
Degree of protection: IP65
Operating temperature: 0÷60°C
Maximum pressure: 10 bars
Automatic restart