DAB EVOPLUS SMALL110/180 XM 2 electronic circulator
HomeStore
-65%
The Story
Max power 170 W - Flow rate range 40 – 160 l/min. - Head range 11.3 – 2 m
The 11 0/180 XM model is proposed here   180 mm wheelbase with 2 connections and standard 1 ¼ F nozzles on request.
TECHNICAL CHARACTERISTICS
The EVOPLUS SMALL 110/180 XM 2” wet rotor electronic circulator is characterised by its great robustness : it is equipped with a permanent magnet synchronous motor, has a cast iron pump body, die-cast aluminium motor casing, rotor jacket, stator jacket and closing flange in steel; technopolymer impeller, ceramic thrust ring and alumina motor shaft mounted on graphite bushings lubricated by the pumped liquid itself; EPDM sealing ring and insulation shells supplied as standard to prevent heat dispersion and/or the formation of condensation on the pump body.
GUARANTEED SAVINGS AND HIGH COMFORT
GREAT MODULARITY OF INSTALLATION AND USE
Installation must be carried out with the motor axis horizontal.
DIMENSIONS
Wheelbase: 180 mm – Depth: 224 mm – Height: 124 mm – Connections 2
Weight: 4.7 kg.
WARRANTY
The warranty is the official DAB Water Technology one and lasts 2 years .
Description
TECHNICAL CHARACTERISTICS
DIMENSIONS